Knihu jsem si vybral, protože navzdory tomu, že jsem maturoval z ekonomiky a účetnictví, většina teorie se mi vykouřila z hlavy. Možná teorie nebyla podpořená praxí? Je to možné :)
Chtěl bych se s vámi podělit o podkapitolu z knihy, kterou budou některé projektové týmy určitě potřebovat. Je to podkapitola: Co zajímá vaše partnery?
V každodenním kontaktu s partnery budou předmětem zájmu a hodnocení jenom dva typy informací:
1. Jak vypadá budoucnost vaší firmy, pokud jde o účetní výsledky - především výsledek hodpodaření a také několik dalších ukazatelů, vycházejících z finanční analýzy vašich minulých účetních výkazů
2. Jak to vypadá s vaší solventností, schopností dodržet peněžním závazkům, teda zda budete v příštím období disponovat dostatkem peněžních prostředků k jejich úhradě.
Ten kdo o vás projeví zájem, nebude mít příležitost poznat vaši firmu tak dobře, jako ji znáte vy sami. Podobně jako názor na člověka si většina populace tvoří na základě prvního dojmu, co má na sobě a jak se tváří. Drtivá většina finančních analytiků dá přednost univerzálním ukazatelům z čísel získaných standartními postupy.
Musíme rozlišit dva druhy investorů:
1. První jsou zainteresování do růstu hodnoty firmy - jsou to samotní podnikatelé, tedy potencionální společníci nebo majitelé podílů ve firmě.
2. Pro druhé je především důležité, aby byly uhrazeny pohledávky, které za firmou mají, jde o věřitele.
Názor na naši firmu bude do značné míry ovlivněn historickou zkušeností daného věřitele, ať už vlastní, nebo od někoho jiného. Některé ukazatele vyhodnocované v rámci finanční analýzy zaměřené na likviditu a zadluženost, jsou sice určeny věřitelům, nedostatek peněz však může vzniknout bez jakékoli vazby na jejich předchozí hodnoty. Navíc k tomu dochází poměrně rychle.
Věřitelé tedy přirozeně očekávají, že této hrozbě a hlavně její prevenci, bude věnována na straně dlužníků náležitá pozornost. Firma, která v minulosti připustila selhání, ať už vůči jedinému věřiteli nebo všem, potřebné záruky nedává. Jedna jediná chyba často poškodí reputaci v očích všech a nadlouho.
Pro předejítí těmto problémům nám může pomoci proaktivní řízení cashflow a pracovního kapitálu.
Líbilo se mi, jak je Rychlokurz podnikových financí přehledně strukturovaný. Působil na mě jako přátelská učebnice s vhledy z praxe. Jsem rád, že jsem si ji koupil, protože jí do budoucna určitě budeme potřebovat.