logo

Seminární práce - Bohatý táta - Chudý táta

Body: 2, Hodnocení: 90 %

15.12.2020

PROČ JSEM SI KNIHU VYBRAL ?

Kniha už mi nějaký čas ležela v podvědomí a dlouho jsem její přečtení odkládal. Toto dílo jsem si vybral , protože jsem měl zájem rozšířit své povědomí z hlediska finanční gramotnosti. Ke knize mne také dovedl chtíč porozumění v oblasti investic a toku peněz. V aktuální době se nacházím se svým týmem ve fázi, kdy máme společný zájem vytvořit společnost, a z širokého doslechu jsem zjistil ,že se touto problematikou kniha zabývá také. Stejně tak v aktuální době utvářím svou vizi a snažím si představit podnikatelskou budoucnost tak , aby byla reálná. V tomto směru jsem očekával od knihy prohloubení poznatků , které budu moci využit k budování ,naší týmové, nebo své společnosti.

 

OBSAH KNIHY :

Při přečtení této knihy jsem se seznámil se způsoby uvažování o financích a jejich použití pro osobní finanční prospěch . Příběhová linie pojednává o životě autora a jeho dobrého přítele , který pod vlivem svého ,,Chudého otce,, a ,,Bohatého otce,, jeho přítele je seznamován s různými perspektivami zacházení s penězi. V knize jsou skvělé komparace pohledů obou otců , které definují že člověk opravdu dostane to na co myslí a jak si to sám sobě prezentuje.

Pro příklad :

- Chudý otec : ,, Pilně studuj , ať můžeš najít dobrou společnost , pro kterou by jsi mohl pracovat. ,, / Bohatý otec : ,,Pilně studuj , ať najdeš dobrou společnost , kterou by jsi mohl koupit. ,,

 

-Chudý otec : ,, Pokud jde o peníze neriskuj. ,, / Bohatý otec : ,, Nauč se zvládat rizika. ,,

-Chudý otec : ,, Šetři ! ,, /Bohatý otec : ,, Investuj !,,

Jak je zřetelné , oba otcové přemýšlejí úplně v jiné rovině jak finanční tak sociální. Bohatý otec se snaží chlapce přesvědčit o tom , že pokud dosáhnou fáze , kdy se naučí zacházet s penězi tak , že pro ně budou peníze pracovat , najdou cestu k Aktivu. Aktivum je v knize vysvětleno jako něco , co pravidelně vkládá ,, do naší kapsy,, peníze při nejmenším množství bezprostřední práce. Je totiž klíčové pokud z našich peněz vytvoříme do budoucnosti pasiva , které nám nic nepřinášejí spíše berou , nebo peníze obratem investujeme do aktiv , které zajistí určitou cirkulaci peněž pro náš prospěch. Jako dobrý příklad aktiva je v knize definována investice do nemovitostí , akcií či cenných mincí.

 

Když jsou chlapci dětmi , mají možnost docházet k Bohatému otci pro malé dílčí práce k němu do společnosti . Tam ale brzy začnou být nespokojeni , protože jejich platové ohodnocení je velmi nízké a vyžádají si schůzku s Bohatým otcem, kde je vysvětleno , že největší hodnota je ve zkušenosti nikoliv v peněžní odměně. Autor zde vyzdvihuje myšlenku , že lidé pracují pro peníze tak , že se nechají oslepit karierním pokrokem.

V této části knihy bylo podstatné pochopit , že máme pracovat kvůli ponaučení , ne kvůli vydělávání. Jedině tak se začne naše vnímání financí měnit tak , aby jsme využily peníze pro náš prospěch a nebylo tomu naopak .

Bohatý otec říká , že peníze jsou iluze. Přirovnává peníze k oslu táhnoucí vůz. Majitel vozu mává před oslem mrkví a pohybuje s ní dopředu s každým krokem, který osel udělá. To znamená , že osel nikdy na mrkev nedosáhne , i pokud se stále snaží. Žene se za iluzí. To platí i o práci. Mrkev přirovnal k hračkám po kterých v životě toužíme. S narůstajícím věkem máme tendenci chtít hračky větší a větší a dražší. Když jsme mladí spokojíme se s plyšovým zvířátkem. Jako teenageři chceme chceme více a více a jako dospělí chceme auta , konzole , dům ..... Bohatý otec tak vlastně chlapce učil peníze nepotřebovat , ale spíše podněcovat k tomu , aby něco vytvořily.

Následně se chlapcům zjeví příležitost a začnou podnikat s půjčováním komiksů , což jim vytvoří dobrý pasivní příjem ( příjem který nutně nevyžaduje jejich osobní přítomnost ) na kterém začnou stavět.

Následně navazuje část , kdy jsme v knize podrobně seznámeni s organizací našich finančních výkazů. Je zde definováno 5 různých vzorů , jak můžeme pracovat s našimi přijmi , výdaji , aktivy a pasivy tak aby to bylo pro nás prospěšné či naopak.

 

Ke konci knihy jsem byl překvapený, že se v podnikání jasně rozlišují špatné a dobré dluhy.

 

-Chudý otec: Celý život tvrdě pracoval, aby se dostal z dluhu / Bohatý otec : Celý život tvrdě pracoval, aby se dostal do dluhu ( K VYTVOŘENÍ AKTIV)

 

Rozdíl totiž spočívá v tom , zda půjčené peníze třeba investujeme do nemovitostí , které i na základě zadlužení , v delším časovém horizontu přinesou peníze a transformuje se to do aktiv , nebo si za tou koupíme auto , které budeme splácet ještě po době dosloužení a peníze to v dlouhodobém časovém horizontu dravě bere a vytváří pasiva !

 

 

CO JSEM SI Z KNIHY ODNESL ?

Kniha mi dala spoustu znalostí ohledně vnímání peněz a následného zacházení s nimi. Hodně mě zaujala úvaha na konci knihy , která definuje , že 6 lidí se kterými trávím nevíce času tvoří mou osobnost a jejich chování se časem prolíná do naší osoby. Je určitě prospěšné se obklopovat znalými lidmi , kteří nás obohacují a vytváří v nás nové otázky které následují k novému poznání.

Dozvěděl jsem se také okolnosti a náležitosti k založení a provozu menšího a následně většího podniku , což s mi krásně asociuje teoretickou znalost s předmětem Provoz velkého a malého podniku.

Odnáším si také z knihy poznatky ohledně prospěšných investic k vytvoření druhého nebo třetího přijmu. Na základě těchto poznatků jsem neváhal , a začal jsem investovat průběžně do kryptoměn a prohlubovat si znalost ohledně internetového trhu který je v dnešní době pestrý plný možností.

 


Kniha: Bohatý táta - Chudý táta , Autor: Robert T. Kiyosaki



Hodnocení (90 %%):

Nový komentář:







Komentáře (2):



Jana Švecová - 15.01.2021 - 14:09


Souhlasím s prvním komentářem :-). Proč je velmi důležité nejen pro esej, ale i pro výběr knihy, nebo i pro realizaci aktivit. Je to dobrá směrovka životem! Díky za propojení eseje s děním v týmu, zakládáním společnosti, ale hlavně děkuji za to, že jsi do eseje přidal, jak Tě kniha ovlivnila v praktickém životě. Eseje by totiž měly odrážet, jak je/byla teorie přenesena do praxe (ATP model).

Jan Pohořelý - 15.12.2020 - 17:36


Velmi pěkné shrnutí, které láká k přečtení knihy. Líbí se mi struktura eseje. Začátek s PROČ. To si myslím, že je důležité. Až poté konkrétní informace o knize, které byli moc hezky podané. Martin vybral výstižné citáty z knihy, a již jen po pouhém přečtení eseje mám spoustu věcí, o kterých mohu přemýšlet. Na závěr se mi moc líbilo shrnutí toho, co Martinovi kniha dala. Opět připomenutí toho, proč bychom si měli knihu zařadit do naší četby.

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024