logo

Snězte tu žábu

Body: 2, Hodnocení: 90 %

  Knížku Snězte tu žábu jsem dostal od své dobré známé, protože ví, že se snažím s prokrastinací a celkově časem pracovat. Pravda je to, že po přečtení této knihy jsem si uvědomil spousty věcí. Knížka je psaná čtivým způsobem a člověk se do ní dokáže hned začíst. V knížce je uvedeno 21 rad jak přestat s prokrastinací a na konci každé rady je přehledné shrnutí, což dobře pomáhá se v knize orientovat. Je proložená citáty a vyskytují se zde zajímavé otázky, díky kterým si čtenář může uvědomit, co může dělat lépe nebo si více uvědomit sám sebe a svou práci.

  Příkladem těchto otázek je například- Co z toho, co mohu udělat já a nikdo jiný, má skutečně význam, pokud to udělám dobře?  A nebo třeba Která dovednost, pokud si ji dokonale osvojím, bude mít na mou profesní dráhu největší pozitivní dopad?

  Chtěl bych zde shrnout pár rad, které se mi líbí.

1.     Soustřeďte se na oblasti, které přinášejí klíčové výsledky

2.     Aplikujte zákon tří

3.     Než začnete, důkladně se připravte

4.     Rozdělte úkol na menší části

1.rada

Soustřeďte se na oblasti, které přinášejí klíčové výsledky

Jedna z nejdůležitějších otázek, která je zde napsaná první je „proč tu pracuji?“. To je přesně to o čem jsem mluvil, že se mi na knize líbí. Donutí člověka zamyslet se nad činnostmi, které dělá a odpovědět si vlastně proč to dělá. Napadlo by mě k tomu ještě spousty dalších myšlenek (proč studuji obor co studuji? Opravdu tuhle činnost chci dělat? Kam mě to posouvá?). Klíčovými výsledky se rozumí činnost, kterou dělám já a stojí na mě. Například budu-li obchodník, moji nejdůležitější činností je shánět klienty a sjednávat si s lidmi schůzky. Až poté uzavření obchodu. Autor zde popisuje, že lidé vědí, co jsou jejich klíčové oblasti, ale většinou jim právě nevěnují pozornost. Cílem rady je uvědomit si tyto klíčové oblasti a z nich si poté vybrat právě tu, která je nejdůležitější a zaměřit svou pozornost na ni a neustále ji zlepšovat. Další tipy jsou například oznámkovat si své oblasti a zjistit v které se mi daří více a v které méně.

2. rada

 Aplikujte zákon tří

Tato rada  je zde popsaná v příběhu, což na mě velmi zapůsobilo, jelikož na příbězích si člověk dokáže nejvíce představit. Mám rád tento způsob učení. Tato rada krásně doplňuje předešlou. Opět se zde setkáme s otázkou. „Napište své tři nejdůležitější životní cíle- máte na to 30 sekund.“ Lidé, kteří na tuto otázku odpovídali, se většinou překvapivě shodli a poté se měli oznámkovat. Tímto způsobem člověk zjistí, v čem se mu daří lépe a v čem ne tolik. Cílem rady je najít si tři nejdůležitější cíle a seřadit si je podle priorit. Dále s nimi pracovat každý den.

3.rada

Než začnete, důkladně se připravte

Tato rada se mnou hodně souzní, protože se před prací nebo určitou činností rád připravuji. Na začátku této metody je práce krásně přirovnána k vaření. Před tím než jde člověk vařit si většinou připraví všechny ingredience a poté začne vařit. V kapitole je zmínka i o pracovním prostředí a pracovním místě. Pravdou je to, že nejen člověk by měl být připraven, ale jeho prostředí by mu to nemělo ztěžovat. Na konci je k tomu skvělá otázka, kterou jsem si opravdu položil. („Jaký člověk pracuje v takovém prostředí?“)

4.rada

Rozdělte úkol na menší části

Autor popisuje, že je jednodušší si velký úkol rozdělit do menších částí. Popisuje tu metodu ementál, která funguje tím způsobem, že do našeho úkolu uděláme díru jako do ementálu. Budeme se tomu věnovat určitou dobu a pak začneme dělat zase jiný úkol. Pokud tomu správně rozumím tak tím, že budu do úkolů dělat díry postupně, tak mi budou ubývat a bude se mi vše dělat lépe. A největším plusem rozumím, že se nebudu soustředit jen na jednu věc a trápit se s ní.

Jak mi kniha pomohla?

  Tato kniha není v seznamu četby, ale rozhodl jsem ji přidat do banky esejí, protože se jedná o opravdu čtivou a zajímavou knihu. Autor má příjemný styl psaní a rady jsou dobře popsány. Musím se přiznat, že jakákoliv kniha mě dokáže ovlivnit a pokaždé se snažím knihu nějak využít. Snězte tu žábu mi dost pomohla. Rady se snažím využívat, jak nejlépe dovedu. Nejvíce bych řekl, že využívám přípravu a rozdělení úkolu na menší. Po dočtení mi, ale i pomohlo i využití mých klíčových oblastí.

  Knihu využívám a mohl bych psát jen o dnech kdy opravdu jím žábu. Pomohla mi hlavně na začátku školního roku, kdy jsem opravdu nevěděl, jak si mám zorganizovat čas. Dále také v projektech protože jsem nebyl jen v jednom. A do toho jsem musel zvládat i ostatní věci, které nemají se školou nic společného. Čím je to déle po přečtení knihy si uvědomuji, jak moc využívá můj tým otázky, které jsou zde položeny tak i rady. Myslím si, že kniha se týmu bude ještě hodit. 

Kniha: Snězte tu žábu, Autor: Brian Tracy



Hodnocení (90 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Křečková - 19.01.2020 - 20:47


No vida, další kniha na prokrastinaci. Těší mě, že Ti poznatky z knihy pomáhají. Klidně se víc rozepiš o svém týmu, reflektuj, co a jak Ti pomohlo/pomáhá. Pokud myslíš, že bude kniha týmu prospěšná, sdílej s nimi své získané teoretické znalosti! :-) Těším se na další esej!

Další eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024