logo

Týmové role v práci

Body: 2, Hodnocení: 90 %

21.12.2020

Týmové role v práci


Popis knihy

Knihu napsal britský výzkumník a teoretik Meredith Belbin. Kniha byla poprvé vydána v roce 1993, já jsem četl ovšem druhé vydání z roku 2012, které autor aktualizoval o aktuálnější otázky dnešní doby. Kniha vysvětluje čtenáři hlubší význam týmových rolí, jak se k nim chovat, jak s nimi spolupracovat i jak řídit a podporovat tu svou.

(,,Cílem této knihy bylo prostudovat předpoklad, že pokud mají lidé pracovat efektivně, musí zastávat roli, která jim umožňuje navázat dobré pracovní vztahy s ostatními.” -kap. 12: Podoba budoucí organizace, str. 139)


Popis obsahu knihy

Kniha začíná popisem vzniku pracovních rolí v dřívějších dobách kdy se nahlíželo spíše na kritéria jako věk, pohlaví a rasu.

Dále v záhadách kvalifikace kniha poukazuje jak nevybírat nové lidi do svého týmu.

V další kapitole, kde již kniha pojednává o zavedení týmových rolí jsou vysvětleny některé situace z předchozí knihy, spolu s rychlým znovu seznámením s rolemi a obohacení o jejich slabé stránky.

Dále kniha seznamuje s tím jak zjistit vhodnost uchazeče a jak může být problematické když najmeme na pracovní místo někoho nevhodného.

Dále se seznamujeme s koherentními a nekoherentními profily týmových rolí, kde pojednává kniha o chování jedinců, kteří sedí na více rolí. Je zde vysvětleno jak zacházet s některými silnými a slabými stránkami těchto rolí.

(,,Koncept koherence - k úspěchu spíše vede kombinace předností a slabin souvisejících s jednou týmovou rolí než předností souvisejících s jednou rolí a slabin typických pro jinou roli.” -Shrnutí kap. 5, str. 63)

V kapitole problematika mezilidských vztahů na pracovišti je vysvětleno postupně jak jaká role reaguje na podřízené, nadřízené a lidi na stejné úrovni z jiných či stejné role.

V kapitole strategie sebeřízení vysvětluje kniha jak přinést oběť (např. v podobě dočasného zdržení své vlastní role, či převzetí jiné pokud neodporuje naší přirozenosti) pro zefektivnění týmu.

Dále kniha popisuje jak budovat tým, například informacemi jako, kdy je na čase změnit složení týmu, základní kroky a některé dílčí kroky.

Poslední dvě kapitoly pojetí vedení v moderním světě a budoucí podoba organizace, mě příliš nezaujali, ani jsem si z nich nic nevypsal jako poznámky. Již z názvů ale lze pochopit co kapitoly popisují. Je zde jednoduchý popis rozdílů vůdce pracující nad všemi a vůdce pracující s ostatními. V poslední kapitole je trochu nezáživné historie a schémata organizací (včelí plástev, lichoběžník, trojlístek).


Proč jsem si knihu vybral

Knihu jsem si vybral, abych více pochopil roli svou i ostatních v mém týmu. Chtěl jsem vědět jak využít znalosti o své roli, jak s kým spolupracovat a jak si předem určit s kým se mi bude pracovat nejefektivněji.


Kniha by mi také měla pomoci při zkoušce z předmětu týmové dovednosti (na kterou potřebuji také body za tuto knihu).


Co jsem si z knihy odnesl

Dilema kvalifikace a kritéria

Většinou, když se uvolní nová pozice ve firmě, utvoří se kritéria pro uchazeče tak přemrštěná, že je většinou nesplňuje ani šéf nad touto pozicí. Je třeba rozlišit tedy přijímací a výkonnostní kritéria, která může jedinec přinést. (viz. obrázek)


Ideální shoda x Překvapivá shoda

Na to navazuje i očekávání výsledků pro kandidáty.

Pokud najmeme někoho kdo bude “ideální” v této práci (ideálně vhodná i zodpovědná osoba), nejspíš jen využije svého místa, aby přestoupil někam výše, tudíž se pozice za nějakou dobu zase uvolní (dá se říct, že bude kandidát až moc dobrý). Pokud, ale najdeme někoho kdo má potenciál, ale ještě ne zodpovědnost pro danou práci a poskytneme mu dostatečnou péči a prostor k seberozvoji je velice pravděpodobné, že se stane pro nás nepostradatelným.


Hlubší pochopení rolí, jejich slabých stránek, jak s nimi pracovat

V knize je uvedena přehledná tabulka slabých stránek každé role (později i které slabé stránky jsou přípustné -> může se z nich stát silná stránka, a které jsou nepřípustné). Také mě zaujala myšlenka, že bychom měli na hledat na slabých stránkách jedinců místo k rozvoji a poskytnout jim k tomu prostor, tím se pak může ze slabé stránky stát něco velmi efektivního.


Zároveň jsou zde opět dosti vysvětleny a je zde vypsáno jak která role s kterou pracuje efektivně, neefektivně. Je zde také uvedeno kdo se více osvědčuje v jaké fázi při tvorbě změn:

●      Identifikace potřeb - Usměrňovači a Koordinátoři

●      Hledání nápadů - Inovátoři a Vyhledávači zdrojů

●      Formulace plánů - Monitor vyhodnocovači a Specialisté

●      Vytváření kontaktů - Vyhledávači zdrojů a týmový pracovníci

●      Ustavení organizace - Realizátoři a Koordinátoři

●      Dokončovací fáze - Kompletovači finišeři a Realizátoři

A také je jsou zde vypsány fráze, které nejpravděpodobněji uslyšíme u jaké role.


Vztahy mé vlastní role k ostatním

Jelikož znám svou roli, a kniha vztahy rolí vypisuje přímo jako podkapitoly pro určité role, mohu si přímo odnést vypsanou tuto podkapitolu pro svou roli, ze které nyní znám s kým bych měl a neměl pracovat v jakém vztahu (podřízený, stejně postavený, nadřízený) abych mohl být efektivní.


Závěr

Kniha na mě působila velice náročněji než předchozí Belbinovka, nečte se nejjednodušeji, obsahuje složitá slova a pokud nechápeme role, tak je to z mého názoru v podstatě nemožné, protože většina knihy referuje na role a jen dál popisuje jak kdo s jakou rolí třeba reaguje. Pokud neznám role, tak mi většina knihy nic neřekne.


Kniha také obsahovala pasáže, které jsem měl chuť přeskočit, protože jsem nechápal jak pro mě můžou být přínosné (např. části z kapitoly 10 - řešení problémů spojených s nástupnictvím, kde je vypsán popis nástupnictvím formou ,,korunního prince” nebo ,,z boží vůle"). Také jsem v této knize našel nějaké gramatické a stylistické chyby, což se mi v předchozí knize od Belbina nestalo.


Zjistil jsem také, že jsem zcela nepochopil jak, která Belbinova kniha funguje. Měl jsem domněnku, že kniha Týmové role v práci mi vysvětlí jak role vznikly a jak fungují a kniha Manažerské týmy mi řekne jak jich využít, je to ale přesně naopak. Zároveň jsem tedy rád, že jsem si přečetl knihu Manažerské týmy jako první a mohl pochopil jsem nejdřív role jako takové. Stejně bych to doporučil asi i ostatním kdo mají v plánu číst Belbinovy knihy.


">

Kniha: Týmové role v práci, Autor: R. Meredith Belbin



Hodnocení (90 %%):

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Švecová - 23.01.2021 - 13:52


To je skvělé, že jsi knihy četl v pořadí, ve kterém Ti to vyhovovalo a došlo tak k hlubšímu pochopení. Dovedeš si představit přenos znalosti o využití rolí při jednotlivých fázích při tvorbě změn do oblasti řízení projektů, resp. do jednotlivých projektových fází?

Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024