Týmové role v práci.
Jak se posouvá doba, tak se posouvají naše potřeby, uplynula řada let od industriální doby a stále používáme zastaralé metody vedení a řešení efektivity týmů. Dr. R. Meredith Belbin si tuto skutečnost uvědomoval, a proto v roce 1981 přišel s myšlenkou týmových rolí. Kniha jasně a konkrétně popisuje proces vzniku, teorie a aplikace týmových rolí. Složitost a obsáhlost tématu stěžuje snadné vstřebání a kniha je poměrně náročná, při hledání vhodných podnětů, pro studium a následné osvojení, jsem k ní přistupoval spíše jako k učebnici. Dr. Belbin získal titul z psychologie na Cambridge. Poté doktorát z průmyslových studií, věnoval se managementu. V životě se věnoval konzultantské práci a akademickým činnostem.
Kniha začíná popsáním průběhu vývoje fungování společnosti od preindustriální, až po postindustriální dobu. Z prvopočátku byla práce přiřazována na základě vzhledu, kde byla kritéria jako rasa, pohlaví, věk, nebo kmen. S pokrokem a příchodem industriálního období byl kladen důraz na vzdělání, řemeslné dovednosti a zkušenost. A Belbinův, nejvyspělejší, přístup spočívá v zaměření se na osobnost, charakter a přidělení do role v týmu. Po historickém úvodu se kniha věnuje otázce kvalifikace, jako předchůdci týmových rolí. Jsou rozebrány její přínosy a její chyby. Tou největší je, že kvalifikace funguje pouze u profesí s jasně specifikovanými ideálně neohebnými pravidly. Těch je ovšem v dnešní době málo. Řešení nabízí týmové role. Možnost popisovat vzorce individuálního chování v týmech, predikovat a tvořit budoucnost týmu. V tomto bodě je důležité uvést rozdíl mezi způsobilostí, kvalifikací a vhodností jednotlivých členů týmu, protože to je základem myšlenky teamových rolí. Zatímco způsobilost staví na kvalifikaci, zkušenosti, referencích a přijímacím pohovoru, tak vhodnost se zaměřuje na vlohy, univerzálnost, posudky, hodnocení a přizpůsobivost. Dále se v knize dozvídáme o použitelnosti týmových rolí pro mezilidské vztahy na pracovišti, ideální kombinaci týmových rolí, nebo zvládání problematických lidských vztahů. Téměř až na konci knihy se autor věnuje budování teamu, kde rozebírá jak je důležitá informovanost, „týmovost“ jedinců apod.
Pokud bude člověk projevovat svoji roli, nebude přijímat nic co odporuje jeho přirozenosti, bude spolupracovat se stejně smýšlejícími lidmi zaměřenými na týmovost a správně zkombinují role, aby dosáhli potřebných funkcí. Zrodí se tým, který bude pracovat efektivněji, kreativněji, jeho členové budou spokojenější a může se pustit do plnění cílů na základě jasné vize.
Nejvíce zaujalo:
-Tým pracuje nezávisle a tím může do určité míry zpochybňovat neomylnost autority. (Podobnost s Tiimi přístupem – zpochybňování otázek)
-Funkčnosti rolí: (Využitelnost při projektech)
Nastavení správných cílů: Usměrňovači a Koordinátoři
Jak bude cíl splněn: Inovátoři a Vyhledávači zdrojů
Plánování detailního průběhu projektu: Monitor vyhodnocovač a Specialisté
Podpora při cestě za cílem: Týmový pracovník a Vyhledávač zdrojů
Jasné pracovní postupy a jejich dodržování: Realizátoři a Koordinátoři
Důsledné dotažení celého projektu: Kompletovači finišeři a Realizátoři
Zdroje: kniha: Týmové role v práci (R.M.Belbin)
internet: https://www.123helpme.com/preview.asp?id=47687