logo

Začínáme na burze

Body: 1, Hodnocení: 83.333333333333 %

31.03.2020

Začínáme na burze

Ondřej Hartman


Důvod motivace k přečtení


Po přečtení knihy o svíčkových grafech mi došlo, že se chci problematice investic věnovat více do hloubky. Zároveň jsem zjistil, že mi chybí základní znalosti z oblasti technické analýzy a že nemám moc zdrojů, ze kterých čerpat rady a informace. Na stránkách Lynx jsem si nechal poradit od jednoho článku poradit top investiční knihy, avšak většina z nich nebyla přeložena do češtiny. Sáhl jsem tedy po této knize, když se technické analýze věnuje jen z části.


O čem kniha je


První třetina knihy se zabývá úplnými základy ze světa investic, které vysvětlí i největšímu lajkovi, jak funguje burza, finanční a komoditní trhy, u každé části přidává i konkrétní příklady, vysvětlí, k čemu jsou makléři a jak si najít toho nejvhodnějšího a celkově dobře uvede neznalé čtenáře do světa investic. Poté se začne věnovat už složitějším záležitostem, vysvětlí princip fundamentální a technické analýzy, u té technické přidá i dost technik a metod, jak ji využívat, dále se věnuje money managementu, investičnímu plánu, psychologii při investování, vysvětlí bitcoiny a dá pár tipů, kde hledat rady a informace.


Zajímavé myšlenky a fakta


Makléř vyřizuje obchody, nevzdělává - Autor v průběhu knihy několikrát zdůrazňuje, že makléře si máme vybírat na základě poplatků, poskytnutých investičních programů a spolehlivosti, nikoli na základě toho, že nám makléři poskytnou rady a vzdělání, jak investovat.

Investujte do toho, čemu rozumíte - Toto se týká hlavně fundamentální analýzy, jelikož na základě zpráv se nám daleko lépe bude obchodovat např. s kukuřicí než s ropou, pokud jsem farmáři.

Fundamentální a technická analýza jdou ruku v ruce - To, že jsme skvělý v rozpoznávání grafů ještě neznamená, že se trh z ničeho nic nezblázní, když vyjde na svět špatná zpráva. A naopak, v období bez zásadních zvratů nám technická analýza může hodně napovědět, v jaké fázi se trh nachází a jak moc ta fáze je silná.

Bez stop loss ani ránu - Stop loss znamená hranici, přes kterou nepůjdeme. Pokud špatně odhadneme trh, je lepší ztratit pár procent, než zbytečně riskovat, že se trh propadne ještě víc. Navíc, pokud stop loss nastavíme jak do kladu tak záporu, můžeme otevřít pozici a být v klidu, že nekrachneme, tudíž se nemusíme stresovat a každou chvílí kontrolovat graf.

Money management - Měli bychom si být vědomi, kolik procent z rozpočtu obětujeme jediném obchodu, jaké je tam riziko vs zisk a jak si dlouhodoběji stojíme s úspěšností obchodů. Kniha doporučuje investovat 2 - 5 % z účtu na jeden obchod.

Chtějte hodně muziky za málo peněz - Měli bychom vyhledávat takové příležitosti, kde je poměr risk : zisk minimálně 1 : 2. 

Indikátory následující trh - Jsou užitečné v trendujícím trhu, ukazují nám, jak se trh doposud vyvíjí protnutím určitých hodnot se dá zjistit možná reverze.

Oscilátory - Jsou to indikátory, které nám signalizují přeprodanost či překoupenost trh v závislosti na určitém čase. Trh nám jimi říká, že jsou ceny podceněné či předražené, což signalizuje možnou reverzi či nastoupení trendu. 


Co mi kniha přinesla


První třetina knihy mi nic moc nepřinesla, jelikož naprostou většinu informací jsem již věděl. Nejvíce přínosné pro mě byly temata indikátory a oscilátory, money management a tipy pro začátek investování. Díky knize jsem si otevřel demo účet na plus500, kde se snažím vyzkoušet si své doposud získané dovednosti na reálných grafech a trzích.



Kniha: Začínáme na burze, Autor: Ondřej Hartman



Hodnocení (83.333333333333 %%):

Nový komentář:







Komentáře (0):



Další eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024